Süreç Bakkal Esnafına zor günler yaşatıyor | Yeni Bir GünYeni Bir Gün

18 Ocak 2022 - 07:33

Süreç Bakkal Esnafına zor günler yaşatıyor

Süreç Bakkal Esnafına zor günler yaşatıyor
Son Güncelleme :

07 Aralık 2020 -

İnsanların Pandemi dolayısıyla sokağa çıkamayışını değerlendiren Zincir Marketler, e-ticaret üzerinden eve teslim uygulamasını başlattılar. Pandemi süresince insanların sokağa çıkamayışı ile eve teslim uygulaması Bakkal Esnafına zor günler yaşatıyor.

          Geçmişten günümüze mahallemizde ki bakkalın hayatımızdaki yeri her vatandaşın malumudur. Bakkal mahallenin faizsiz kredi veren bankasıdır, emanetçisidir, darda kaldığında kara gün dostudur.

          Bütün bunlara rağmen e-ticaret uygulamaları bakkalları derinden vurdu, zora soktu. Bakkallar zincir mağazalara karşı yaşam mücadelesi verirken pandemi sürecinde esnaf dostları başka bir yarış içine girdiler. Fırınlar, kasaplar bir taraftan kendi ürünlerini satarken diğer taraftan işyerlerinde bakkal ürünlerini bulundurarak bakkal komşularının işine el attılar.

           Artık bakkal esnafının mücadele ettiği esnaflar arsında et tırnak misali yüz yıllık dostları fırınlar ve kasaplar var. Esnaf zor bir süreç mi yaşıyor, sıkıntılı günler mi geçiriyor diye İstanbul Bakkallar Odası (İSTBAKO) Başkanı İsmail Keskin’in görüşünü aldık.

            KESKİN; “ Bakkal kültürdür, amme hizmeti yapar, mahallenin ışığıdır. Biz bakkallar sahada insanımıza hizmet eder, mahallelinin yükünü taşır, devletine vergisini verir, istihdamda devletine destek olur. Zincir marketler bugüne kadar sokak aralarına girmeleri, bugün ise e-ticaret eve teslim uygulaması ile bakkal esnafına karşı haksız rekabet yapmaktadırlar. Zincir marketlerin hafta içi ve hafta sonları fark etmeksizin 10.00 – 24.00 saatleri arasında online hizmet vermeleri küçük esnafı, bilhassa bakkalları bitirme noktasına getirir. Bakkal esnafı da bu hizmeti verebilirler. Bakkal esnafı için ayırım yapılmamalı.

Gücü olan her istediğini yapamamalı. Hiç kimse serbest piyasa koşullarını fırsata çevirmemeli.  Piyasanın kuralları olmalı, var olanlar işletilmelidir. Zincir marketler kendi isteklerine göre çevrenin yaşayacağı sıkıntıları düşünmeden her istedikleri yere mağaza açabiliyorlar. Bulundukları sokağın trafiğini kapatmak, trafik tabelalarına uymamak onlar için sıradan şeyler.

          KESKİN; “ Dengeleri tutmak yönetmek idarecilerin görevidir. Esnafların kendi aralarındaki çalışma kurallarını, zincir marketlerin yarattığı haksız rekabet kurallarının denetimi, kontrolü ve yönetimi için İlçe yönetimlerinden daha adil bir yaklaşım bekliyoruz ”dedi.

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.